اتاق بازرگانی ایران و سوئد

اجلاس بررسی مشکلات موجود در توسعه روابط اقتصادی میان ایران و سوئد


اجلاس بررسی مشکلات موجود در توسعه روابط اقتصادی میان ایران و سوئد

اجلاس بررسی مشکلات موجود در توسعه روابط اقتصادی میان ایران و سوئد با حضور سفیر محترم ایران در سوئد، نماینده اداره کل اروپای مرکزی و شمالی وزارت‌خارجه و اعضای محترم اتاق بازرگانی ایران و سوئد در تاریخ 08/12/95 در سالن همایش اتاق برگزار گردید.

در جلسه مذکور دکتر هنجنی رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئد ضمن خوش‌آمدگویی به حضار با اشاره به سفر نخست وزیر سوئد و هیئت 90 نفره همراه به ایران اظهار داشت که هیئت همراه نخست‌وزیر سوئد، بزرگترین هیئت اعزامی رسمی این کشور به خارج در طول تاریخ سوئد بوده که این امر مبین علاقه وافر سوئدی‌ها برای ورود قوی به بازار ایران می‌باشد.رئیس اتاق ایران و سوئد ضمن اشاره به موافقتنامه‌های متعدد میان دو کشور در سفر مقام سوئدی اظهار داشت امیدواریم که اقدامات عملی خوبی در کنار این امور تشریفاتی برای توسعه روابط شکل گیرد.نامبرده ضمن اشاره به مشکلات ویزایی اعضای اتاق با توجه به طولانی بودن نوبت انتظار برای مصاحبه سفارت، از سفرای دو کشور ایجاد تسهیلات مناسب ویزایی را برای تجار دو طرف به ویژه تجار ایرانی خواستار شد. دکتر هنجنی ضمن ابراز گلایه از شکل فعلی روابط اقتصادی میان دو کشور که بیش از 90% آن در اختیار چندین شرکت بزرگ سوئدی با طرف‌های تجاری خود در ایران که بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی می‌باشند خواستار اهتمام بیشتر طرف سوئدی به ویژه شورای بازرگانی سوئد نسبت به حمایت از فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط گردید تا از این رو سهم بیشتری برای فعالیت‌های بخش خصوصی ایران فراهم گردد.

در این دیدار جناب آقای دکتر مهاجر سفیر ایران در سوئد نیز با اشاره به دستاوردهای سفر نخست‌وزیر سوئد و امضای توافقنامه‌های متعدد در زمینه‌های مختلف، دورنمای خوبی را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دوجانبه پیش‌بینی نموده و اعلام داشتند طرف‌های سوئدی بسیار علاقه‌مند به توسعه روابط با ایران می‌باشند. سفیر ایران در سوئد همچنین اظهار داشت که سفر رئیس سازمان محیط زیست و وزیر نیرو به سوئد سرآغاز فصل جدیدی از مراودات اقتصادی جدید دوجانبه خواهد بود. سفیر کشورمان در سوئد همچنین در رابطه با تسهیلات ویزای تجاری سوئد برای تجار ایرانی نیز قول پیگیری دادند.

دکتر مهاجر همچنین بر لزوم حمایت از فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط میان دو کشور تأکید نمودند.

نماینده اداره کل اروپای مرکزی و شمالی وزارت‌خارجه نیز ضمن تأیید نکات مورد بحث در جلسه قول دادند که از توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی کشور حمایت بیشتر نموده و با استفاده از امکانات موجود در سازمان خود سعی در برطرف کردن موانع موجود نمایند.

در پایان جلسه مقرر گردید تا هیئتی تجاری از سوی اتاق بازرگانی ایران و سوئد با حمایت اتاق بازرگانی ایران در  اواسط خردادماه سال 96 عازم سوئد گردد.

تصاویر این نشست

 


20 ارديبهشت 1396