اتاق بازرگانی ایران و سوئد

هیئت اعزامی از سوئد به ایران


در حاشیه سفر نخست‌وزیر سوئد به ایران، هیئت تجاری سوئدی به ریاست وزیر تجارت خارجی این کشور در اجلاس مجمع تجاری ایران و سوئد شرکت نمود. جلسه مذکور در روز شنبه 23/11/95 در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی ایران با حضور جناب آقای مهندس شافعی رئیس اتاق ایران، جناب آقای دکتر هنجنی رئیس اتاق ایران و سوئد و خانم یلوا بری رئیس شورای بازرگانی سوئد برگزار گردید. در جلسه مذکور ابتدا جناب آقای مهندس شافعی به همراه جناب آقای دکتر کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران ضمن اشاره به پتانسیل‌های موجود در روابط دو جانبه بر لزوم توسعه همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین با محوریت اتاق بازرگانی ایران و سوئد تأکید نمودند. رئیس و معاون بین‌الملل اتاق ایران همچنین بر لزوم سرمایه‌گذاری طرف‌های سوئدی در پروژه‌های ایرانی به ویژه در حوزه صنعت نفت و گاز تأکید داشتند.

خانم لینده، وزیر تجارت خارجی سوئد نیز با اشاره به اینکه در تاریخ سوئد هرگز هیئتی به این بزرگی (90‌نفر) به یک کشور خارجی سفر نکرده، بر اهمیت همکاری سوئد با ایران تأکید نموده و اظهار داشت شرکت‌های سوئدی مایل هستند در پروژه‌های ایرانی مشارکت نمایند. نامبرده همچنین اظهار داشت سوئد سعی خواهد کرد کلیه کشورهای اسکاندیناوی را به ایران نزدیک نماید.

در جلسه مذکور جناب آقای دکتر هنجنی رئیس اتاق ایران و سوئد با اشاره به تاریخچه روابط اقتصادی دو کشور ایران و سوئد ضمن تأکید بر پتانسیل‌های موجود در توسعه روابط در صنعت حمل و نقل، خودرو، بانکی و بیمه‌ای، مخابرات، معادن و ذوب فلزات، بسته‌بندی و نیروگاه از طرف سوئدی خواست تا ضمن برقراری تسهیلات بانکی برای توسعه مراوده تجاری شرکت‌های دو کشور نسبت به مشارکت در پروژه‌های جدید به شکل سرمایه‌گذاری مشترک اقدام نمایند. 

رئیس اتاق ایران و سوئد ضمن ابراز گلایه از تمایل زیاد شرکت‌های سوئدی به همکاری با شرکت‌های دولتی و یا پروژه‌های دولتی تأکید نمود زمان آن رسیده تا همکاری با بخش خصوصی ایران بیشتر از پیش مدنظر شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی سوئدی قرار گیرد. ایشان اظهار نمود تجارت‌های زودبازده و بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط بایستی مورد حمایت شرکت‌های بزرگ سوئدی قرار گرفته و سازمان‌های ذیربط از قبیل اتاق‌های بازرگانی، شورای بازرگانی سوئد(Business Sweden) ، اتحادیه بین‌المللی صاحبان صنایع سوئد (NIR)، سازمان تضمین اعتبارات صادرات سوئد (EKNB) به همراه بانک‌ها و بیمه‌های سوئدی از تجارت بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط حمایت کنند.

خانم یلوا بری رئیس شورای تجارت سوئد نیز ضمن حمایت از اظهارات رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئد اظهار داشت وظیفه اصلی شورای بازرگانی ایران و سوئد حمایت از این مجموعه بوده و حتماً این موضوع با جدیت بیشتر پیگیری خواهدشد.

در حاشیه این اجلاس رؤسای اتاق بازرگانی ایران و سوئد و شورای تجارت سوئد توافق نمودند یک هیئت تجاری به طور مشترک از سوی اتاق بازرگانی ایران و اتاق ایران و سوئد جهت بازدید و مذاکره با از فعالین اقتصادی کشور سوئد در اوایل یا اواسط خردادماه عازم سوئد گردند.   

تصاویری از این دیدار

 روزشنبه 30 بهمن ماه 1395